Náš Turiec – Kde všade nachádzame „tykadlá prírody“ – KLÁŠTORSKÉ DIELNICE
Pred časom sa naše „tykadlá prírody“ dotkli Kláštorských DIELNÍC – miesta, ktoré je začlenené do Sústavy chránených území členských krajín EÚ – NATURA 2000. Tvoria ho dnes už zvyšky kvetnatých lúk a pasienkov, ktorých reliéf je terasovitý. Terasy vytvorila ruka človeka, pričom vodorovné plochy boli využívané na pestovanie plodín a na terasových svahoch rástla pôvodná bohatá kvetena s množstvom opeľujúceho hmyzu, motýľov, koníkov, kobyliek a pavúkovcov. Nie je to náhoda, že pestré zastúpenie kvetín v minulosti, ich poznávanie, zber a následné spracovávanie dalo základ vzniku olejkárstva a šafraníctva, ktoré preslávilo Turiec vo svete. Okrem pestovania plodín bolo územie spásané dobytkom a ručne kosené. Tým bola stále zachovávaná diverzita.
Dnes môžeme pozorovať len zlomok z bohatej kveteny a postupne teplomilné lúky a terasky miznú. Ohrozený je aj vyskytujúci sa biotop borievky obyčajnej. Veľkú časť územia „osídlili“ náletové borovice. Ich lesné spoločenstvá vytláčajú pôvodné bohaté rastlinné a aj hmyz, ktorý ich opeľuje. Tomuto procesu sa hovorí ekologická sukcesia. Tak isto aj priľahlé veľké plochy polí odkrojili časť z tohto územia. Zároveň je možné vidieť sufúziu pôdy, ktorú spôsobuje nešetrná hlboká orba. Tá pochováva povrchové vrstvy pôdy a na ich mieste sa objavuje kamenistá materská hornina. Polia sú suché, rozpukané, vetrom vyfúkané bez predeľujúcich remízok, ktoré fungujú ako vetrolamy, domovy pre vtáctvo, hmyz a zvieratá. Je vidno ostrý kontrast s ešte stále zelenými terasami DIELNÍC aj v tomto pokročilom suchom lete.
DIELNICE sú však malebným miestom odkiaľ je krásny výhľad do našej Turčianskej záhradky. Opäť sme spoločne pozorovali zachované plôšky predovšetkým teplomilných rastlín vyskytujúcich sa na vápencovom podklade.
Jagavka vetvistá, nevädza hlaváčovitá, šalvia praslenatá, silenka nadutá, oman mečolistý, starček žltý, hlaváč žltkastý. Už odkvitnuté guľôčky srdcovité, hmyzovníky (orchidea), veronikovec klasnatý, krasovlasy bezbyľové. Na lúčnych kvetoch parazitujúca chránená záraza. Trávy ometlina štíhla, ostrice a na okrajoch polí sa vyskytujúci stoklas jalový.
Dielnice sú aj na migračnom koridore viacerých druhov vtákov, ktorí tadiaľto tiahnu. Napríklad stehlík konôpka, strakoš, pŕhľaviar červenkastý, penica jarabá, strnádka lúčna a obyčajná, kolibkárik sykavý, holub hrivnák, vlhy, husy, ľapťušky aj dravce včeláre.
Naša komentovaná prechádzka s Jankom Topercerom sa končila ochutnávkou šťavnatých Jakubiek (plody jablone priesvitnej) a Mirabeliek (slivka mirabelková). Bolo to opäť veľmi príjemne a podnetne strávený podvečer. „Pritieklo“ k nám veľa veľmi užitočných informácií, vzájomne sme „zdieľali“ svoje skúsenosti, vlastné objavy, zážitky z potuliek prírodou. Textový opis, fotografie (autorka Alenka Hrbáňová) či popis poskytujú len čiastočný „rozmer“, preto sa už teraz tešíme na ďalšie spoločné „TYKADLÁ“.