Bohatý sprievodný program TSF ako prvý otvoril koncert detských sólistov spevákov „O zlatú guľôčku“ v nedeľu 2. júna v CVČ Kamarát v Martine. Vo štvrtok 6. júna sa uskutočnil prvý zo série koncertov v Martine – „UNESCO v Turci“, na ktorom vystúpili folklórny súbor Blanciar, speváčky zo zoskupenia Ľubovník, ZAF Pohronci a turčianski sólisti Ľubomír Párička a Ladislav Rybár. Piatok 7. júna, v obmene s domácimi súbormi sa koncert preniesol do krásneho prostredia v Podhradí, kde sa pripojili folklórna skupina z Podhradia a Podhradská muzika. V sobotu 8. júna sa koncertovalo v Blatnici, kde vystúpili aj ženy z Blatnického spevokolu a detský folklórny súbor Bodliačik. Vďaka takmer 100 účinkujúcim sa podarilo rozoznieť folklórne tóny naprieč Turcom.
V širšom centre mesta Martin premával koč s ľudovou hudbou a atmosféru v meste dotvárali aj tvorivé dielne s ľudovými výrobcami. Zaujímavým novým sprievodným podujatím boli aj folklórne cyklotrasy. Počas zastávky vo Vrútkach svojím vystúpením spevácka skupina Vrútočanka pozdravila i odprevadila cyklistov, srdečne ich privítali aj v Sučanoch. V Rakove sa dozvedeli o rezbárskej histórií obce. V piatok 7. júna sa v CVČ Kamarát v Martine stretli zástupcovia turčianskeho folklórneho hnutia na podujatí „Ako bolo na počiatku medzi nami“, kde sa cez spomienkový program venovaný výročiu súboru Turiec vrátili 65 rokov do histórie.
Hlavný program XXXV. ročníka Turčianskych slávností folklóru začal v sobotu 8. júna 2019 v podvečerných hodinách v MSD koncertom gajdošskej hudby Dulickí pastieri, ktorí vystúpili spoločne s folklórnym súborom Turiec. Po nich nasledovalo divadelné predstavenie KUBO, v podaní divadelného ochotníckeho súboru Stožkár. Krásna scéna a historické prostredie voziarne z Moškovca príjemne naladilo publikum na nedeľný program.
Slávnosti folklóru vyvrcholili v nedeľu 9. júna 2019 v Múzeu slovenskej dediny v Martine, kde v hlavnom programe vystúpilo takmer 500 účinkujúcich zo 16 kolektívov, nielen z regiónu Turiec ale aj Detvy, Zemplína a Šariša. Program slávnostne otvoril hosť festivalu – detský súbor Ratolesť z Detvy.
Pred objektom voziarne z Moškovca sa už tradične konala vernisáž výstavy, spojená s vyhodnotením výtvarno-literárnej súťaže „Turiec maľovaný“, ktorú svojím vystúpením obohatili detí z domáceho folklórneho súboru Kalužiar. Výstava potrvá do 31. 8. 2019. V programe na Veľkej scéne MSD vystúpili detské folklórne súbory, folklórne súbory a skupiny, ľudové hudby i sólisti inštrumentalisti. Úvod patril programu „Premeny detstva“, kde vystúpili detské súbory Bodliačik, Kalužiar, Lúčik, Malý Lysec, Turiec, detská ľudová hudba Javorček a hosť Ratolesť. Na harmonike zahrali J. Žilová, J. Dudka a J. Linceni. V programe dedinských folklórnych skupín s názvom „Práca sýta, v kráse skrytá“ sa predstavili kolektívy Prameň Dubové, Tiešňavan Krpeľany, skupiny z Nolčova, Podhradia, Sklabine a Šútova. Hudobný sprievod im robili Drienča z Krpelian a Podhradská muzika. Na harmonike hrali M. Boďa a V. Jurečka. Na base P. Solař. Nasledoval program folklórnych súborov z Turca pod názvom „Z Turca do Turca“, v podaní súborov Kriváň, Lysec a jubilujúceho súboru Turiec, a tiež ľudových hudieb Kriváň a Turiec. Program obohatili aj inštrumentalisti Ľ. Párička, M. Roob a gajdošská hudba Dulickí pastieri. Východoslovenský temperament a naturel prezentoval program „Obrázky zo Zemplína a Šariša“ v podaní folklórneho súboru Vranovčan, hlavného hosťa tohtoročných slávností.
Milou súčasťou podujatia bolo aj poďakovanie scénografovi, scenáristovi, pedagógovi, etnografovi, dramaturgovi a režisérovi Viliamovi Jánovi Gruskovi, za jeho nezastupiteľnú pomoc pri zrode a zachovávaní folklórnych slávností Turca. Počas programu bolo udelená pocta Národného osvetového centra, a tiež ocenenie ŽSK Litteras Memorialles Monike Barabášovej – zakladateľskej osobnosti slávností za významný prínos pri zachovávaní, zveľaďovaní a prezentácii tradičnej ľudovej kultúry regiónu Turiec a pri príležitosti životného jubilea.
Pre návštevníkov TSF boli okrem kultúrneho programu pripravené aj celodenný sprievodný program a aktivity: podujatie „Dnes tovariš, zajtra majster“ a jarmok tradičných remesiel.
Rozmanitý program, slnečné počasie, takmer 2 000 návštevníkov spoločne s účinkujúcimi a autentické prostredie Múzea slovenskej dediny v Martine, vytvorilo opäť aj tento rok z tohto obľúbeného podujatia v Turci príjemné zážitky.